۱۵راز که هر کدبانویی باید بدانند

یک اصطلاح اسپانیایی هست که برای تعریف آنچه پشت صحنه آشپزخانه یک رستوران رخ می دهد بکار برده می‌شود. "پرسنل آشپزخانه باید سریع و ساکت کار کنند و کار خود را مثل یک رقاص با با حرکات موزون به سرانجام برساند". برای نیل بدین منظور آشپزخانه های حرفه ای کلی فوت کوزه گری دارند. ما سعی می کنیم چند تا از این نکات کلیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.

1) هر چیزی را سر جای خود قرار دهید.
قبل از اینکه شروع به آشپزی کنید هر ماده غذایی که نیاز دارید را آماده کنید , وزن کنید , پوست بگیرید, تابه را روغن بریزید و کارهایی از این دست. وقتی همه چیز آماده باشد آشپزی خیلی ساده تر است.

2) داشتن یک چاقوی تیز اساسی .
چاقوی تیز واقعا عصای دست یک آشپز حرفه ای است. چاقوی خود را با چاقو تیز کن , تیز کنید. چاقوی کند هم خطرناک است و هم برش را مشکل می کند.

3) غذای خود را بچشید.
قبل از اینکه غذارا بکشید باید لاقل خودتان با طعم غذا آشنا باشید و از آن رضایت داشته باشید. گاهی کمی نمک یا فلفل بیشتر به کلی طعم غذا را متفاوت می کند.

4) از نمک ریختن نترسید.
از نمک نترسید از آنجا که غذای تازه با مواد تازه می پزید و بنابراین برای رسیدن به نمک مصرفی غذاهای آماده هنوز جای زیادی دارید.

5) از نمک پاش استفاده کنید.
با یک نمک پاش در کنار ظرف غذا می توانید هر چند وقت مقداری نمک روی غذا بپاشید تا نمک آن به میزان دلخواه برسد.

6) انبرک ها هم مثل دستهای شما هستند .
به هر آشپزخانه بزرگی که بروید می بینید سر آشپزها یکی از این وسایل را در دست دارند و مشغول پشت و رو کردن قطعات گوشت , بیرون آوردن ماهیتابه از فر , گرفتن استیک در حالی که آنرا تکه می کند هستند و این لیست همین طور ادامه دارد. بنابراین در استفاده از این وسایل مفید تردیدی به خود راه ندهید.

7) یک دستمال خیس زیر تخته برش قرار دهید.
نه فقط لیز خوردن تخته برش روی کانتر آشپزخانه می تواند ناراحت کننده باشد, بلکه سرخوردن تخته می تواند بسیار خطرناک باشد, بخصوص وقتی با یک چاقوی تیز مشغول خرد کردن چیزی هستید. بهترین راه برای جلوگیری از سرخوردن تخته گوشت, قراردادن یک دستمال خیس در زیر تخته برش است.

8) سینه مرغ را تفت دهید و سپس داخل غذا بریزید.
آشپزها اکثرا برای درست کردن گوشت, مرغ یا ماهی ابتدا آنرا در یک ماهیتابه کمی تفت میدهند و سپس آنرا درون قابلمه غذا میریزند.

9) ماهیتابه خود را شلوغ نکنید.
هنگام سرخ کردن هر چیزی تمایل به اینکه ماهیتابه را تا سر حد امکان پر کنیم وجود دارد. ولی توصیه ما این است که سرخ کردن را در چند مرحله انجام دهید. زیاد پر کردن ماهیتابه موجب بخار پز شدن و پایین آمدن دمای ماهیتابه می شود. بدین ترتیب آن تردی که به دنبالش هستید حاصل نمی شود و همین قهوه ای شدن خودش یکی از دلایل خوشمزگی غذاست که نباید آن‌را دست کم بگیریم.

10) برای آشپزی به نسبت مساوی روغن /کره را مخلوط کنید.
روغن موجب می شود تا کره ( که دمای جوش پایین تری دارد ) نسوزد و وجود کره در روغن مصرفی شما عطر و طعم را به غذا اضافه می کند.

11) سر و ته میوه ها و سبزی های گرد مثل پیاز و گوجه را بزنید .
این کار برای اینکه هنگام خرد کردن این سبزیجات کنترل بیشتری روی آنها داشته باشید توصیه می شود.

12) هنگام شیرینی پزی مواد اولیه را بیش از حد هم نزنید.
زیاد هم زدن مواد اولیه موجب تشکیل گلوتن و سفت شدن خمیر می شود. برای شیرینی های کوچک و سبک کافیست مواد آنقدر هم زده شود تا خودش را بگیرد نه بیشتر.

13) فر و جوجه گردان هم یک اجاق گاز وارونه است.

از جوجه گردان گاز خود استفاده کنید. تنها تفاوت آن در این است که حرارت از بالا به غذای شما برخورد میکند. بنابراین از آن بیشتر از یک محفظه نگهداری ماهیتابه استفاده کنید.

14) از قوه بویای خود غافل نشوید .
اگر حس بویایی شما می گوید که غذا آماده شده ولی عقربه های ساعت می گوید باید صبر کنید؛ توصیه ما این است که به بینی خود اعتماد کنید.

15) هر وسیله ای که استفاده می کنید را بلا فاصله تمیز کنید.
رعایت این نکته کوچک به تنهایی یک دنیا تفاوت ایجاد می کند. بهتر است بین مراحل مختلف آشپزی; هر ظرفی که استفاده می کنید را بلافاصله بشویید.

 

مطالب مرتبط

نظر شما